Vinklubben.se

Du är inte inloggad.
Logga in | Bli medlem

Kända vinjournalister erkänner mutbrott

Publicerad 2004-04-01

På en presskonferens sent på onsdagskvällen erkände tre av Sveriges mest kända vinjournalister att de låtit sig mutas av vinimportörer och vinproducenter vid upprepade tillfällen, enligt nättidningen vinavisen.se.

Den grånade spenslige mannen är nära till gråt när han erkänner att han oftast inte ens smakat på de viner han hyllat. "Jag gillar inte ens vin speciellt mycket, öl är godare och passar bättre till mat," tillägger han.

De två andra visar inga direkta känslor när de säger ungefär samma sak. "Vin smakar mest surt," säger den lite fetlagde mannen som sägs ha stort inflytande på många penningstarka vinkonsumenter. "Det är därför jag rekommenderar 20 års lagring. Då är jag 82 och kan inte få sparken längre."

Den yngste av de tre är solbränd och vältränad. Han ser nästan stolt ut över att han lyckats lura i alla att han är en auktoritet på vinerna från ett av världens mest kända distrikt i över 10 år. "Pommac har en mer nyanserad smak än alla mousserande viner tillsammans," säger han avslutningsvis.

Presskonferensen avslutades med en ölprovning, som de tre vinjournalisterna intygade inte var uppgjord. Heineken vann.

Det tre männen kommer att häktas vid Stockholms Tingsrätt under dagen.

OBS: Detta var vinklubben.se:s aprilskämt 2004.

Henrik Alinge

Kommentera notisen

Bli först att kommentera den här notisen.

Relaterat

Annons

Sök och genvägar

Sök viner

...eller bläddra

Länder

Typ

Mat

Pris

Sponsrade länkar
Om webbplatsenKontakta ossIntegritetspolicyTillgänglighetspolicy© Vinklubben.se 2003-2008